آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

چرا ETF بیت کوین هرگز بیت کوین شما نخواهد بود؟!

چرا ETF بیت کوین هرگز بیت کوین شما نخواهد بود؟!

چرا ETF بیت کوین هرگز بیت کوین شما نخواهد بود؟!

به گزارش زوم ارز، در هفته‌های اخیر، ETF‌های بیت‌کوین در ایالات متحده مورد تأیید قرار گرفته‌اند و راه‌اندازی‌های خیره‌کننده‌ای داشته‌اند. اما باید توجه داشت که این ETF ها در واقع هیچ ارتباطی با کاربرد واقعی بیت کوین ندارند، به عبارت دیگر تسهیل تراکنش های همتا به همتا و دور زدن واسطه های سنتی را ارائه نمی‌دهند.

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین ETF صرفاً در معرض قیمت بیت‌کوین قرار می‌گیرند و هرگز صاحب دارایی نمی‌شوند. شرکت‌کنندگان ETF در واقع از آنچه بیت‌کوین نماد آن است سود نمی‌برند، یعنی اینکه به هر کسی اجازه می‌دهد تجربه مالکیت و حاکمیت مالی را داشته باشد. این دقیقاً همان چیزی است که مخترع ناشناس بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو، ۱۵ سال پیش هنگام نوشتن کاغذ سفید بیت‌کوین به دنبال آن بود.

مشکل اصلی ETF‌های بیت‌کوین این است که آنها فقط عملکرد سیستم مالی قدیمی و منسوخ را تکرار می‌کنند. ETF‌های بیت‌کوین با استفاده از واسطه‌ها، ریسک‌های طرف مقابل را که برای چندین دهه پشتوانه مالی بوده اند، دوباره معرفی می‌کنند. از شرکت‌هایی مانند Lehman Brothers و اخیراً FTX یا Silicon Valley Bank استفاده می‌کنند. اینها تنها چند نمونه از بازیکنان سنتی هستند که دارایی‌های مالی مشتریان را نادرست مدیریت می‌کنند و میلیاردها دلار را در یک لحظه از بین می‌برند.

رمزارزها به عنوان یک راه برون رفت از این سیستم معیوب و قدیمی عمل می‌کنند که تنها ۹٪ از آمریکایی‌ها را راضی می‌کند. سرمایه‌گذاران بیت‌کوین ETF علاوه بر مواجهه با ریسک‌های طرف مقابل، در حدود سیستم مالی ایالات‌متحده محبوس هستند، در حالی که ویژگی اصلی رمزارزها این است که هر کسی را قادر می‌سازد به یک شبکه بدون مجوز دسترسی داشته باشد و از سطح بی‌نظیری از تمرکززدایی بهره‌مند شود.

ETF ها محدود به مرزها هستند، در حالی که رمزارزها بدون مجوز عمل می‌کنند. این دو دسته به شدت متضاد هستند.

مهمترین نکته در مورد ETF‌های بیت‌کوین این است که سرمایه‌گذاران آنها دسترسی به آنچه واقعاً در رمزنگاری مهم است، یعنی “کلید خصوصی” یا کد مخفی و الگوریتمی که به طور ریاضی اثبات می‌کند کاربران تنها مالک توکن‌های دیجیتال خود هستند، ندارند. نگهداری این کلیدها تنها راهی است که افراد می‌توانند با دنیای ارزهای دیجیتال تعامل کرده، بیت‌کوین را داشته باشند، در امور مالی غیرمتمرکز شرکت کنند و از برنامه‌های غیرمتمرکز با مالکیت و آزادی استفاده کنند. کلیدهای خصوصی نقطه ورود به آینده امور مالی و آینده اینترنت هستند. این چیزی است که ETF‌ها هرگز نمی‌توانند ارائه دهند.

علاوه بر تعارض با ارزهای دیجیتال، باید به یاد داشت که ETF‌های بیت‌کوین گران‌تر از انتخاب خودی برای حفظ امنیت هستند. با ETF‌های بیت‌کوین، افراد برای اینکه مالک دارایی اصلی نباشند، هزینه‌هایی از ۰.۲٪ تا ۱.۵٪ را پرداخت می‌کنند. همچنین، حفاظت از امنیت برای بازیکنان شرکتی به اندازه‌ای که برای افرادی که در حوزه کریپتو سرمایه‌گذاری می‌کنند، ضروری است. واسطه‌های مالی درگیر در ETF و مسئول حفاظت از دارایی‌های مشتریان خود، باید از چارچوب‌های امنیتی و حاکمیتی سازگار استفاده کنند تا از وقوع مشکلاتی مانند حوادثی که در FTX رخ داد، جلوگیری کنند.

ETF حرفه ای

آیا ETF های بیت کوین برای ارزهای دیجیتال بد هستند؟ اصلاً! ما در ضد ETF نیستیم. علیرغم انحراف از هدف نهایی اعلام شده کریپتو، این ابزارهای مالی سنتی در چندین جبهه به بیت کوین خدمت خواهند کرد.

اولاً، ETF‌های بیت‌کوین علاوه بر ایجاد موج جدیدی از ورودی‌های جدید که در معرض دید ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند، این پتانسیل را دارند که بیت‌کوین را بسیار محبوب کنند. در واقع، تبلیغات ETF بیت کوین که در سراسر خاک ایالات متحده شکوفا می شود، نشان می دهد که ETF ها قوی ترین ابزار بازاریابی هستند که تاکنون برای بیت کوین ایجاد شده است! علاوه بر این، از آنجایی که بیت‌کوین اکنون در بالاترین حوزه‌های سیستم مالی پذیرفته شده است، نادیده گرفتن این پروتکل رمزنگاری به‌عنوان ابزاری برای فعالیت‌های غیرقانونی برای افراد بدبین نیز سخت‌تر خواهد شد.

دوم، من معتقدم که ETF های بیت کوین موظفند به عنوان دروازه هایی به سرزمین موعود کریپتوهای خودسرپرستی عمل کنند، درست مانند صرافی های متمرکز در سال های گذشته. ممکن است یک چرخه فضیلت‌انگیز در واقع رخ دهد که در آن میلیون‌ها نفر در معرض ETF بیت کوین قرار بگیرند، مزایای مالکیت دیجیتال را بیاموزند و در نهایت حق حاکمیت واقعی خود را انتخاب کنند. جالب اینجاست که از سال ۲۰۰۴، تصویب اولین ETF طلا نیز مانع مالکیت خصوصی طلا نشد. در عوض، آن را محبوب کرد.

ETF‌های بیت‌کوین نوعی پوشش پنجره هستند، اما بسیار واقعی هستند، و ما باید از آنها به عنوان پله‌ای برای وعده واقعی مالکیت و حاکمیت ارزهای دیجیتال استفاده کنیم.

بر خلاف باور شکاکان، آینده بیت کوین تبدیل به یک دارایی سفته بازانه ذخیره شده در وسایل سرمایه گذاری مانند ETF نیست که سرمایه گذاران جریان اصلی در معرض آن قرار بگیرند. بلکه بیت کوین همچنان به عنوان یک دارایی دیجیتال مستقل باقی خواهد ماند و افراد می‌توانند بیت کوین را مستقیماً خریداری و نگهداری کنند. ETF های بیت کوین معمولاً نماینده قراردادهای آتی بر روی بیت کوین هستند و ارتباط مستقیم با دارایی بیت کوین ندارند.

بنابراین، ETF های بیت کوین می‌توانند یک ابزار مناسب برای سرمایه گذاری در بیت کوین باشند، اما برای افرادی که به دنبال امتیاز کامل و کنترل مستقیم بر دارایی خود هستند، خرید و نگهداری بیت کوین واقعی بهترین راه است.

مهم است که قبل از سرمایه گذاری در هر نوع ETF یا دارایی دیجیتال، تحقیقات و مطالعه کافی انجام داده شود و اطمینان حاصل شود که سرمایه گذاری با خطرات و هدفهای شخصی منطبق است.


منبع: coindesk.com

تیم خبری
تیم خبری
من ابوالفضل هستم. عاشق ترید ارز های دیجیتال. البته ترید از طریق اخبار. من با دنبال کردن اخبار رمز ارز ها، با پروژه های خوب و مناسب آشنا می شوم و در زمان مناسب توکن آن پروژه را خریداری می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده