آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آیا نرخ بهره در هفته آینده کاهش خواهد یافت؟

آیا نرخ بهره در هفته آینده کاهش خواهد یافت؟

به گزارش زوم ارز، به نظر اکثر اقتصاددانان مورد بررسی رویترز، فدرال رزرو در ماه ژوئن ممکن است نرخ بهره را کاهش دهد. این بانک مرکزی منتظر داده‌های بیشتری برای تصمیم‌گیری است که آیا تورم به طور قاطع به سمت هدف ۲ درصدی خود حرکت می‌کند یا خیر.

نظرسنجی نشان داده است که اگر فدرال رزرو تصمیم بگیرد نرخ بهره خود را در نشست مارس تغییر دهد، احتمالاً کاهش نرخ کمتری در سال جاری اتفاق خواهد افتاد. در سخنرانی اخیر خود در کنگره، رئیس فدرال رزرو اشاره کرد که کاهش نرخ بهره در سال جاری احتمالاً مناسب است، اما شرایط اقتصادی مختلف ممکن است این اقدام را به تأخیر بیندازد.

سرمایه‌گذاران بازار مالی، که در ابتدا فکر می‌کردند کاهش نرخ بهره بهار امسال انجام می‌شود، اکنون به احتمال کمتری اعتقاد دارند. اکثر اقتصاددانان نیز به مداومت کاهش نرخ بهره تا سال ۲۰۲۴ اطمینان دارند.

در آخرین نظرسنجی انجام‌شده توسط رویترز، اقتصاددانان پیش‌بینی کردند که نرخ بهره فدرال در هفته آینده بین ۵.۲۵٪ تا ۵.۵۰٪ باقی می‌ماند. بیشتر از دو سوم این ۱۰۸ اقتصاددان، اولین کاهش نرخ را در ماه ژوئن تصور می‌کنند.

مایکل گپن، اقتصاددان ارشد بانک آمریکا، معتقد است که…

“فدرال رزرو پیش از شروع طبیعی سازی موقعیت سیاستی خود به دنبال “اطمینان بیشتر” در مورد تورم است. آنها امیدوارند که پیشرفت تورم در ماه‌های آینده، فدرال رزرو را به اندازه کافی مطمئن کند تا یک فرایند کاهش تدریجی را از ژوئن آغاز کند.”

از آنجا که نرخ تورم مصارف شخصی (PCE) از اوج بالای ۷ درصد در ژوئن ۲۰۲۲ به ۲.۴ درصد در ژانویه کاهش یافته است، سیاست‌گذاران اعلام کرده‌اند که انتظار دارند با داشتن اطمینان بیشتر، تورم به طور پایدار به سوی هدف ۲ درصدی فدرال رزرو حرکت کند. در جلسه شهریور ماه، پاول اظهار داشت: “ما از آن نزدیک هستیم.”

تخمین زده می‌شود که اقتصاد بزرگتر جهان در سال جاری با نرخ متوسط ۲.۱ درصد رشد خواهد کرد که این نرخ بالاتر از ۱.۸ درصدی است که مقامات فدرال رزرو به عنوان نرخ رشد غیر تورمی در نظر می‌گیرند و نشان می‌دهد که فدرال رزرو شتاب زده برای کاهش سریع نرخ بهره نخواهد بود.

واکنش به اینکه آیا پیش‌بینی نقطه‌ای کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در هفته آینده تغییر خواهد کرد و بزرگترین ریسک چیست، بیشترین تعداد از ۴۴ اقتصاددان نظر داده‌اند که انتظار دارند در سال جاری نرخ بهره کاهش یابد حال اگر ۳۸ نفر، انتظار دارند نرخ بهره کاهش یابد، فقط شش نفر گفته‌اند که احتمال وقوع تخفیف‌های بیشتری وجود دارد.

تیم خبری
تیم خبری
من متین هستم، کارشناس ارشد مالی. عاشق تکنولوژی و بازار های مالی هستم. حدود 2 سال است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت دارم. عاشق ورزش و بازی های کامپیوتری هستم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده