لیست Defi Dapps

لیست Defi Dapps

لوگونامدسته بندیپروتکلتوضیحات
PanCakeSwapDeFiBSCاین برنامه یک بازارساز خودکار و صرافی بسیار محبوب بوده و رمز ارز بومی آن نیز CAKE نام دارد و بسیار سریع و کارمزد آن نیز بسیار پایین است.
GoodDollarDeFiETHهدف از ایجاد این برنامه غیرمتمرکز، آموزش و اطلاع رسانی نسبت به ارز های دیجیتال برای تمامی سنین جامعه است.
1inch NetworkDeFiETHصرافی وان اینچ یکی از محبوب ترین صرافی های غیرمتمرکز است و رمز ارز بومی آن نیز 1INCH نام دارد.
BitKeep SwapDeFiETHاین برنامه خدمات سواپ با 27 پروتکل سواپ داخلی و 7 بریج کراس چین ارائه می‌دهد. این برنامه بیش از 5 میلیون کاربر ثبت شده دارد.
Trader JoeDeFiAvalancheدر این برنامه غیرمتمرکز کاربران می‌توانند به ترید، فارم، استیک و قرض دادن دارایی های دیجیتال بپردازند.
KatanaDeFiRONINکاتانا یک بازارساز خودکار و صرافی دیجیتال غیرمتمرکز است که بر روی شبکه رونین راه اندازی شده است.
MetaMask SwapDeFiETHاین صرافی غیرمتمرکز در درون کیف پول محبوب متامسک قرار دارد و 5 میلیون کاربر فعال از آن استفاده می‌کنند.
MeanFiDeFiSolanaاین برنامه، یک بانک بدون میزبان، بدون نیاز به مجوز و بدون صندوق است. این برنامه امکان انجام فعالیت‌های بانکی روزمره با رمز ارز و دیفای را فراهم می‌کند.
ApeSwapDeFiBSCاین برنامه فورکی از پنکیک سواپ است که در رتبه دوم این حوزه قرار دارد و به عنوان یک صرافی امکانات متعددی از جمله استیک کردن را به کاربران خود ارائه می‌دهد و نام رمز ارز بومی آن هم BANANA است.
VVS FinanceDeFiCronosاین برنامه غیرمتمرکز که به تازگی راه اندازی شده، رابط کاربری آسان را برای کاربران به ارمغان می‌آورد و علاوه بر آن، امکانات متعددی در آن وجود دارد.
AutoShark FinanceDeFiBSCاین برنامه یک ییلد اپتیمایزر اتومات است و در زمینه تأمین منابع نقدینگی نیز فعالیت می‌کند.
OrcaDeFiSolanaاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز روی سولانا است. در این برنامه می‌توانید توکن‌ها را با حداقل کارمزد و کمترین تاخیر نسبت به تمام صرافی‌های غیرمتمرکز روی اتریوم مبادله نکید.
MM FinanceDeFiCronosاین برنامه اولین صرافی غیرمتمرکز روی چین کرونوس است که با استخراج تریدینگ برای کارمزدها تخفیف ارائه می‌دهد.
RaydiumDeFiSOLANAریدیوم یک بازارساز خودکار است که برای توسعه دیفای استفاده می‌شود.
SUSHIDeFiPolygonاین برنامه غیرمتمرکز که پیشتر در بخش صرافی ها به معرفی آن پرداخته بودیم یک صرافی غیرمتمرکز است که رمز ارز حاکمیتی آن هم SUSHI نام دارد.
MdexDeFiBSCاین برنامه یک پروتکل تراکنش غیرمتمرکز بر اساس مکانیزم بازار سازی خودکار است.
DRIPDeFiBSCاین برنامه روزانه به کاربران به ازای سرمایه ای که می‌گذارند سود یک درصدی می‌دهد که در مجموع در یک سال سودی 365 درصدی به کاربران ارائه می‌کند.
BiswapDeFiBSCاولین صرافی غیرمتمرکز مستقر بر بایننس اسمارت چین که سه نوع کد دعوت و جایزه بر روی آن وجود دارد و کارمزد آن نیز بسیار بسیار پایین است.
Uniswap V3DeFiETHاین برنامه که نسخه سوم صرافی محبوب و غیرمتمرکز یونی سواپ محسوب می‌شود و بازارساز خودکار آن نیز پیشرفت زیادی در این نسخه داشته و نام رمزارز بومی آن هم UNI است.
Pangolin ExchangeDeFiAVALANCHEاین برنامه غیرمتمرکز که کارمزد پایین و سرعت تراکنش بالا را به کاربران خود پشینهاد کاملاً از سوی جامعه آن کنترل می‌شود.
ZIPPYDeFiThunderCoreاین برنامه چند برنامه غیرمتمرکز را به یک برنامه وصل کرده و ییلد فارمینگ انجام می‌دهد.
CAITDeFiWAXدر این برنامه به تولید توکن های NFT خواهید پرداخت و هرکدام از آنها 25 واحد رمز ارز CAIT خواهند بود و هر 25 واحد رمز ارز CAIT معادل، یک واحد رمز ارز WAX است.
MoonpotDeFiBSCاین برنامه حول محور Beefy Finance راه اندازی شده و در آن کاربران بصورت غیرمتمرکز کاربران شانس خود را برنده شدن لاتاری تست خواهند کرد.
Dev DeFiDeFiBSCاین برنامه پروتکلی برای قرض و وام دادن ارز های دیجیتال به مردم است که بر روی شبکه بایننس اسمارت چین مستقر می‌باشد.
VENUSDeFiBSCاین برنامه یک پروتکل غیرمتمرکز برای استیبل کوین ها و یک برنامه الگوریتمی تولید سرمایه است.
ShibaSwapDeFiETHاین برنامه بر روی شبکه اتریوم مستقر بوده و همگی نام آنرا شنیده‌اید چرا که متعلق به تیم توسعه دهنده رمز ارز Shiba Inu می‌باشد و در آن به ترید رمز ارز های شیبا، بون و لیش خواهید پرداخت.
TT FarmDeFiThunderCoreدر این برنامه به فارم کردن خواهید پرداخت و به عنوان پاداش رمز ارز TT ارائه خواهد شد.
AdamantDeFiPolygonاین برنامه غیرمتمرکز که بر روی شبکه پالیگان مستقر است ییلد فارمینگ را برای کاربران خود به ارمغان آورده و با صرافی کوییک سواپ نیز همکاری خوبی دارد.
WaultSwapDeFiPolygonاین برنامه که بسیار جامع و محبوب است تمامی امکانات دنیای دیفای را در خود جمع کرده و می‌توان از آنها به استیکینگ و … اشاره کرد.
PolyAlphaDeFiPolygonاین برنامه غیرمتمرکز یک ییلد فارم پایدار بوده که فقط و فقط بر روی شبکه پالیگان فعالیت می‌کند و در برای فعالیت در آن به احراز هویت سطح بالایی نیاز دارید.
AaveDeFiPolygonاین برنامه یک پروتمل غیرمتمرکز تأمین نقدینگی بوده و Non-Custodial نیز می‌باشد.
OpenOceanDeFiPolygonاین برنامه یک اگرگیتور برای رمز ارز هایی زیادی از جمله بیت کوین و اتریوم و صرافی بایننس بوده و کمترین نرخ نوسان ممکن را به کاربران ارائه می‌دهد.
KACO FinanceDeFiBSCاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز بوده و هدف آن ایجاد بریجی بین بایننس اسمارت چین و شبکه کوزاما می‌باشد.
HoneyFarmDeFiBSCاین برنامه یک ییلد فارمینگ لایه به لایه است و لایه سوم آن نیز با نام HoneyMoon در تاریخ 4 سپتامبر راه اندازی شد.
Position ExchangeDeFiPolygonاین صرافی نسل جدیدی از صرافی های غیرمتمرکز می‌باشد و امکانات متعدد و خوبی را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد.
AES FinanceDeFiPolygonاین برنامه هنر را به دنیای دیجیتال گره زده و در آن به تولید و خرید و فروش توکن های NFT خواهید پرداخت.
Quokka FinanceDeFiPolygonاین برنامه که بر روی شبکه پالیگان مستقر است حول محور رمز ارز QUOKK مستقر است و به کاربران ییلد فارمینگ با مکانیزم توکن سوزی زیاد را ارائه می‌دهد.
HEXDeFiETHاین برنامه غیرمتمرکز به کاربران امکان استیک کردن رمز ارز های مختلف را می‌دهد و برای دارندگان بیت کوین نیز مجانی می‌باشد.
BunnyParkDeFiBSCدر این برنامه که غیرمتمرکز می‌باشد و به تولید، خرید و فروش توکن های NFT با کارمزد بسیار پایین خواهید پرداخت.
Alpaca FinanceDeFiBSCاین برنامه یک ییلد فارمینگ با اهرم بوده که پیشنهادات مختلفی را به کاربران خود ارائه داده و بر روی بایننس اسمارت چین مستقر است.
BakerySwapDeFiBSCهمانطور که از نام این برنامه پیداست یک صرافی غیرمتمرکز بود که بر روی بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند و اولین بازارساز خودکار این شبکه محسوب می‌شود و بازاری برای خرید و فروش توکن های NFT نیز دارد.
PolyCrystalDeFiPolygonاین برنامه یک پلتفرم ییلد فارم است که بر روی شبکه پالیگان و صرافی غیرمتمرکز ApeSwap اجرا می‌شود.
WardenSwapDeFiBSCاین برنامه غیرمتمرکز که بر روی شبکه بایننس اسمارت چین مستقر است یک اگرگیتور برای صرافی های غیرمتمرکز محسوب می‌شود.
Aave V2DeFiETHاین برنامه یک به روزرسانی برای نسخه اول همین برنامه محسوب شده و طی نسخه دوم ویژگی های جدید و متمایز کننده ای در آن اضافه شدند.
Beefy.FinanceDeFiPolygonاین برنامه یک بازارساز خودکار است و علاوه بر آن یک ییلد اپتیمایزر نیز محسوب می‌شود.
CORNDeFiTRONاین برنامه که بیشتر جنبه آموزشی دارد بامزه ترین و جالب ترین راه برای آموزش این دنیا را انتخاب کرده است.
DefiboxDeFiEOSاین صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه EOS مستقر بوده و اطلاعات آنچنان بیشتری از آن در دسترس نیست.
TenguSwapDeFiBSCاین برنامه از یک مکانیزم ضد نهنگ استفاده کرده و در آن به کاربران رمز ارز های بایننس کوین و BUSD جایزه داده می‌شود.
TEN FinanceDeFiBSCاین برنامه یک ییلد اگرگیتور و برنامه ایی برای ییلد فارمینگ و استیکینگ محسوب می‌شود.
PolyPup FinanceDeFiPolygonاین برنامه بر روی شبکه پالیگان مستقر بوده و ماژول های ییلد فارمینگ جدید و تازه ای را به کاربران ارائه می‌دهد و علاوه بر آن توکن این برنامه نیز PUP نام دارد.
KogeFarmDeFiPolygonاین برنامه ییلد فارم هایی با حداکثر سود سالیانه بسیار بالایی را به کاربران ارائه می‌دهد و از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است.
CremPieSwapDeFiPolygonاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز و یک بازار ساز خودکار حرفه ای مستقر بر روی شبکه پالیگان می‌باشد.
ApeRocketDeFiBSCاین برنامه غیرمتمرکز که بر روی شبکه بایننس اسمارت چین مستقر است مخصوص ییلد اپتیمایزیشن طراحی شده است.
YieldParrotDeFiBSCاین برنامه یک ییلد اگرگیتور و یک یلد اپتیمایزر مستقر بر روی شبکه بایننس اسمارت چین است.
Polycat FinanceDeFiPolygonاین برنامه یک ییلد اگرگیتور هیبریدی مستقر بر روی بلاکچین پالیگان است.
Skyward FinanceDeFiNEARاین برنامه یک لانچ پد غیرمتمرکز متن باز مستقر بر روی شبکه نیر است که در آن نیاز به کسب اجازه از هیچکس ندارید.
PolypulsarDeFiPolygonاین برنامه غیرمتمرکز که بر روی شبکه پالیگان مستقر است بلاکچین گیمینگ را به ییلد فارمینگ پیوند داده است.
AcryptoSDeFiBSCاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز است که در آن به خرید و فروش استیبل کوین های مختلف و استیک کردن آنها خواهید پرداخت.
MirrorDeFiBSCاین برنامه یک پروتکل است که حول محور قرارداد های هوشمند جریان دارد و امکان ساخت Synthetic Assets را برای کاربران خود به ارمغان آورده است.
ErosSwapDeFiBSCاین صرافی غیرمتمرکز تمرکز اصلی خود را بر روی ییلد فارمینگ قرار داده و فورکی از پنکیک سواپ محسوب می‌شود.
Elk FinanceDeFiPolygonاین برنامه یک شبکه کراس چین تأمین نقدینگی صرافی های دیجیتال مختلف است که بر روی پالیگان راه اندازی شده است.
PacocaDeFiBSCاین برنامه در حوزه ییلید فارمینگ، اگرگیتور صرافی های غیرمتمرکز و مدیریت سبد دارایی فعالیت می‌کند.
StormSwap FinanceDeFiAVALANCHEاین برنامه بر روی شبکه اولنچ مستقر بوده و در راستای ییلد فارمینگ و ییلد اگرگیتور فعالیت می‌کند.
DinoSwapDeFiPolygonاین برنامه غیرمتمرکز نیز مانند بسیاری از برنامه های این دسته بندی، یک ییلد فارم بوده و یک برنامه ارائه راه حل نقدینگی نیز محسوب می‌شود.
AutoShark FinanceDeFiBSCاین برنامه غیرمتمرکز علاوه بر اینکه یک بازارساز خودکار است، به عنوان یک ییلد اپتیمایزر خودکار نیز فعالیت می‌کند.
Chicken CoopDeFiTRONدر این برنامه به ازای سرمایه گذاری 1000 واحد ترون، مرغ ها روزانه به شما یک تخم می‌دهند که هر تخم معادل یک واحد رمز ارز UME است که ارزشی معادل 3 الی 5 دلار دارد.
Singular FarmDeFiBSCاین برنامه یک سیستم فامرینگ منحصر به فرد را به کاربران خود ارائه می‌دهد و بر روی شبکه های دیگری نیز راه اندازی شده است.
PolyLionDeFiPolygonاین برنامه غیرمتمرکز که بر روی شبکه پالیگان مستقر است یک بازارساز خودکار بوده و به کاربران نسل جدید ییلد فارمینگ را ارائه می‌دهد.
Darkside FinanceDeFiPolygonاین برنامه غیرمتمرکز یک ییلدفارم است و رمز ارز DARK نیز متعلق به همین برنامه می‌باشد.
REX TokenDeFiBSCسازندگان این برنامه مدعی هستند که یک کلاس دارایی جدید ایجاد کرده و برای سرمایه گذاری بر روی رمز ارز CD باید رمز ارز REX در اختیار داشته باشید.
PlentyDeFiTEZOSتیم توسعه دهنده این رمز ارز قصد دارد آنرا به یک برنامه جامع و کاربردی در دنیای دیفای تبدیل کند و در راستای این اقدام آنها تاکنون صرافی دیجیتال غیرمتمرکز و ییلد فارمینگ راه اندازی کردند.
PEAKDEFIDeFiPolygonاین برنامه غیرمتمرکز یک برنامه مدیریت دارایی دیجیتال بوده و هدف آنها ایجاد یک پیوند قوی بین کاربران و مدیران دارایی است.
Qubit FinanceDeFiBSCاین برنامه که بر روی بایننس اسمارت چین راه اندازی شده به کاربران ارز دیجیتال قرض می‌دهد.
JustLendDeFiTRONدر این برنامه به کاربران دارایی دیجیتال قرض و وام داده شده و کاربران می‌توانند آنها را سرمایه گذاری کنند.
ALITADeFiBSCاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز است که در آن کاربران به خرید و فروش رمزارز ها می‌پردازند.
PantherSwapDeFiBSCاین برنامه غیرمتمرکز از یک مکانیزم ضد نهنگ بهره برده و یک بازار ساز خودکار بسیار خوب محسوب می‌شود.
Cross PoolDeFiBSCاین برنامه طبق ادعای سازندگان آن بهترین برنامه برای استیک کردن و لذت بردن از شبکه بایننس اسمارت چین است.
DefinixDeFiBSCاین برنامه یک صندوق مدیریت سرمایه غیرمتمرکز بوده که در آن کاربران به سرمایه گذاری خواهند پرداخت.
O3 SwapDeFiBSCاین صرافی غیرمتمرکز بر روی بایننس اسمارت چین مستقر بوده و به کاربران استفاده از نقدینگی چند زنجیره ای را پیشنهاد می‌دهد.
Iron FinanceDeFiPolygonاین برنامه یک برنامه جامع غیرمتمرکز برای تمامی استفاده هایی که در امور مالی بلاکچین وجود دارد می‌باشد و بر روی شبکه پالیگان مستقر است.
PolygonFarmDeFiPolygonدر این برنامه غیرمتمرکز که بر روی شبکه پالیگان مستقر است به استیک کردن استیبل کوین ها خواهید پرداخت.
Meow SwapDeFiBSCاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز محسوب شده و بر روی شبکه های بایننس اسمارت چین، سولانا و پالیگان مستقر است.
LZ PoolDeFiBSCدر این برنامه که از مولتی چین بهره می‌برد کاربران به استیک کردن رمز ارز های خود می‌پردازند و این صرافی امکانات متعدد دیگری را نیز به آنها ارائه می‌دهد.
AutofarmDeFiBSCاین برنامه غیرمتمرکز یک ییلد فارم خودکار، اگرگیتور صرافی های غیرمتمرکز و داشبوردی برای مدیریت سبد دارایی دیجیتال محسوب می‌شود.
TamagoSwapDeFiPolygonاین صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه پالیگان راه اندازی شده و ایده اصلی آن اجرای نسل جدید ییلد فارمینگ است.
JulSwapDeFiBSCاین صرافی نسخه ای از صرافی محبوب یونی سواپ محسوب شده که بر روی شبکه بایننس اسمارت چین فعال است و دقیقا از همان موتور استفاده می‌کند.
Oolong FinanceDeFiThunderCoreاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز است که از ویژگی Dual Investment بهره برده و هدف آن ایجاد مزیت های خوبی برای هولدر های رمز ارز TT است.
CafeSwapDeFiBSCیک اکوسیستم کاملاً غیرمتمرکز بر روی شبکه بایننس اسمارت چین مخصوص ییلد فارمینگ و استیکینگ
SovrynDeFiRSKاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز برای خرید و فروش بیت کوین و قرض دادن این رمز ارز است.
CowSwapDeFiETHاین برنامه یک صرافی غیرمتمرکز بوده که بعنوان یک Meta DEX Aggregator نیز فعالیت می‌کند.
QiDaoDeFiPolygonاین برنامه ارائه دهنده استیبل کوین MAI است که در آن کاربران به خرید و فروش این استیبل کوین با کارمزد صفر می‌پردازند.
DogCake FinanceDeFiBSCاین برنامه آخرین نسل از ییلد فارمینگ ها و چندین ویژگی جذاب دیگر را بر روی شبکه بایننس اسمارت چین به کاربران ارائه می‌دهد.
CurveDeFiETHاین برنامه یک بازار ساز خودکار و صرافی دیجیتال غیرمتمرکز برای استیبل کوین ها می‌باشد.
Firebird FinanceDeFiPolygonاین برنامه برای حداکثر کردن تجربه استفاده از خدمات مالی غیرمتمرکز ایجاد شده و به کاربران امکان استفاده از ییلد فارمینگ ها را ارائه می‌کند.
AFK SystemDeFiPolygonاین برنامه یک اکوسیستم غیرمتمرکز ییلد فارمینگ بوده که برای ییلدر فارمر ها ایجاد شده است.
Swamp FinanceDeFiPolygonاین برنامه یک Yield Optimizer است که به کاربران و هولدر های رمز ارز SWAMP این امکان را می‌دهد که Yield Aggregation انجام دهند.
TreeDeFiDeFiBSCدر این برنامه که کاربران امکان Yield Farming را در اختیار دارند، یک سوم از درآمد این برنامه غیرمتمرکز خرج کاشت درخت در سرتاسر دنیا خواهد شد.
Lydia FinanceDeFiAVALANCHEاین برنامه یک پلتفرم برای استیک کردن رمز ارز LYD بوده و در آن می‌توانید به Yield Farming نیز بپردازید.
SuperLauncherDeFiBSCاین برنامه که از امنیت بالایی برخوردار است از تکنولوژی کراس چین برای لانچ پد خود بهره برده و شامل فارم ها و سازمان های غیرمتمرکز خودمختار نیز می‌باشد.
Fei ProtocolDeFiETHاین برنامه که نام رمز ارز آن FEI می‌باشد یک برنامه اجرای قرارداد های هوشمند می‌باشد.

لیست Defi Dapps

ما در این مقاله قصد داریم با شما زوم ارزی های عزیز در مورد دیفای گفت و گو کنیم و تعریف درست و دقیق را برای شما آماده سازی کنیم و به بررسی عملکرد آن بپردازیم همچنین شما می توانید با مزایا و معایب مهم دیفای، رابطه دیفای با برنامه ها اتریوم، تفاوت برنامه های غیرمتمرکز با دیفای و مهم ترین ارزها در بستر دیفای آشنا شوید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دیفای چیست؟

دیفای به عنوان مخفف کلمه Decentralized Finance می باشد و به معنای سیستم مالی غیرمتمرکز معرفی شده است، که به عنوان دارایی‌های دیجیتالی، پروتکل‌ها، قرارداد‌های هوشمند و نرم‌افزار‌های بسیار مهم غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین بنا نهاده شده اند. دیفای با توجه به انعطاف پذیری و توسعه و پیشرفتی که دارد توانسته تاثیر بسزایی را بر بازار بگذارد و ارز دیجیتال اتریوم به سادگی می توان بهترین گزینه برای پیاده سازی دیفای محسوب شود. و البته شایان ذکر است که رمز ارز اتریوم تنها پلتفرم بلاکچین قادر به پیاده‌سازی DeFi نمی باشد.

بهتر است بدانید که دیفای بر بستر بلاکچین راه اندازی می شود و وجود مشکلات بسیاری اعم از امنیت دیگر در این بستر معنا نخواهد داشت و تمامی داده های مهم بر روی بلاکچین ثبت می شود و برای تعداد بسیاری از شبکه ها ارسال می شود و به سادگی خطر دستکاری و یا متوقف شدن این دستگاه ها به سادگی مهار می شود. به طور کلی دیفای هنوز در ابتدای مسیر خود قرار دارد و به همین علت، با توجه به ویژگی‌ها و پتانسیل‌های این اکوسیستم، می‌توان کاربردهای احتمالی آن در آینده را بررسی نمود.

Defi چگونه عمل می کند؟

  • وام دادن: می توانید رمز ارز خود را قرض داده و پاداش خود را در هر دقیقه دریافت کنید، نه هر ماه یک بار.
  • وام گرفتن: در این مرحله شما به سادگی و بدون نیاز به کاغذ بازی فورا وام  خود را دریافت می کنید، مانند وام‌های بسیار کوتاه مدت که نهادهای مالی سنتی این وام ها را ارائه نمی‌دهند.
  • تجارت: شما می توانید با تجارت همتا به همتا دارایی‌های رمز ارزی خود را انجام دهید، و بدون نیاز به پرداخت کارمزد سهام های خود را مورد خرید و فروش قرار دهید.

مزایا

  • باز بودن: در این روش شما به هیچ عنوان نیازی به گرفتن مجوز یا باز کاردن حساب کاربری ندارید، و تنها با ایجاد یک کیف پول دسترسی پیدا می‌کنید.
  • قابلیت استفاده از نام مستعار: نیازی به وارد کردن نام، آدرس ایمیل یا اطلاعات شخصی به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.
  • انعطاف پذیری: شما در این قسمت می توانید به سادگی دارایی هایتان را در هر زمان و هر جایی منتقل کنید البته بدون تقاضای مجوز، انتظار برای پایان پیدا کردن نقل و انتقال‌های بسیار طولانی و حق عضویت‌های گران.
  • سریع بودن: نرخ میزان بهره‌ها و پاداش‌ها به طور متوسط سریعا به روز می‌شوند و به سرعتِ هر ۱۵ ثانیه یک بار این عملکرد رخ می دهد.
  • شفافیت: تمامی اشخاص درگیر این پروژه می توانند به سهولت کافی تراکنش ها را مورد مشاهده خود قرار بدهند ولی شرکت های خصوصی شفافیت بسیار کمی را ارائه می دهند.

معایب

نرخ‌های تراکنش ها با نوسانات بسیار بالا بر روی بلاکچین اتریوم به معنی پرهزینه شدن تجارت فعال می باشد البته این عملکرد بستگی به این دارد که از چه برنامه های غیرمتمرکزی استفاده می‌کنید و چگونه آن را به کار می‌گیرید و البته شایان ذکر است که گفته شود سرمایه گذاری‌ شما در این بخش می‌تواند ریسک بالایی تجربه کند زیرا به هر حال این به عنوان یک تکنولوژی جدید شناخته شده است.

رابطه دیفای با برنامه های اتریوم

بسیاری از برنامه هایی که خود را دیفای معرفی می‌کنند، بر پایه اتریوم بنا نهاده شده اند به همین دلیل، اتریوم به عنوان مهم ترین و دومین پلتفرم بزرگ موجود در عرصه رمز ارزها، خود را از رمز ارز مهم  بیت کوین متمایز کرده است. چون که با این تفاسیری که گفته شده است، استفاده از پلتفرم اتریوم برای ساخته شدن انواع مختلف برنامه‌های غیر متمرکز دیگر که فراتر از معاملات ساده هستند، بسیار آسان تر می باشد. به عبارتی بهتر است بگوییم، که اتریوم به سادگی و با بهره ‌گیری از DeFi بسیاری از محدودیتهای موجود در عملکرد بلاکچین بیت کوین را به سادگی برطرف ساخته و معاملات بسیار متنوع تر و پیچیده تری را پوشش می دهد. حتی ویتالیک بوترین خالق رمز ارز دیجیتالی اتریوم هم در سال ۲۰۱۳ میلادی در وایت پیپر به این موارد مهم اشاره کرده است.

تفاوت dapp با دیفای چیست؟

دیفای به عنوان یک زیرمجموعه‌ای از dapp های محسوب می‌شود. درواقع این برنامه‌های مالی به‌صورت غیرمتمرکز در شبکه بلاکچین قرار گرفته شده اند و dapp ها نیز همین را ارائه می‌دهند. بنابراین می‌توان گفت که این برنامه های مالی زیر مجموعه‌ای از dapp ها به حساب می آیند.

آیا سرمایه گذاری در دیفای امن است؟

سرمایه‌گذاری در دیفای بسیار پر ریسک می باشد. بسیاری بر این باور هستند که دیفای آینده مالی بسیار خوبی در جهان را رقم می زند و سرمایه گذاری های بسیار زیاد این فناوری می تواند به بدست آوردن دستاوردهای عظیمی در جهان منجر شود، البته که تشخیص پروژه های خوب و بد در دیفای بسیار دشوار به نظر می رسد اما قردادهای هوشمند در این پروژه بسیار هوشمند عمل می کند، اما شایان ذکر است که گفته شود زمانی که قوانین در این پروتکل بنا می شود، دیگر نمی شود به هیچ عنوان تغییراتی را در آن ایجاد کرد زیرا باعث می شود مشکلات دائمی و در نتیجه ریسک در دیفای افزایش پیدا می کند.

بهترین ارزهای دیفای چیست؟

نتیجه گیری

معمولاً برنامه ها غیر متمرکز به واسطه ی توکن هایی در بازار رمز ارزهای دیجیتال عرضه می‌شوند قابل دسترسی می باشند. شما می‌توانید به سادگی با خرید توکن‌های دیفای در برنامه های غیر متمرکز سرمایه‌گذاری خود را انجام بدهید. این توکن‌ها نیز درست مانند هر توکن دیگری عرضه اولیه به شکل های بسیار گوناگونی دارد.

به طور کلی بهتر است بدانید که ریسک سرمایه‌گذاری در هر نوع عرضه اولیه ای در بازار ارزهای دیجیتال بسیار بالا می باشد. این برنامه‌ها تا زمانی که بخواهد کاربری خود را نشان بدهد و مورد توجه بسیاری از کاربران و بلاکچین های گوناگونی قرار بگیرد مسیر بسیار سختی را پیش رو دارد و بسیاری از این توکن ها قبل از اینکه بخواهند به این مرحله برسند به طور کامل از بین می روند و این به معنای نابودی دارایی سرمایه‌گذاران می باشد.

بنابراین سرمایه‌گذاری در دیفای می‌تواند به عنوان یک کار بسیار پر ریسک محسوب شود و بهتر است بدانید که شما حداقل به عنوان عرضه اولیه  به هیچ عنوان به سراغ آن نروید، اما این دلیلی بر عدم رشد این صنعت نمی باشد و ممکن است در آینده رشد بسیار قابل ‌توجهی پیدا خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا